Żywienie czworonoga.

Psie problemy trawienne są częstym problemem, w szczególności nagłe bądź chroniczne biegunki, rozstrój żołądka, nadmierne ślinienie, wzdęcia, nocne wymioty bez treści, opuchlizna brzucha, odbijanie, niepokojące odgłosy z jelit, zapalenie żołądka oraz ciągłe łaknienie trawy. Badania dowodzą bliską zależność pomiędzy nietolerancjami i alergiami a sposobem odżywiania.
Środki chemiczne zawarte w antybiotykach, stosowane w przemyśle drobiarskim powodują dolegliwości dotykających naszych pupili. Karmy suche czy też mokre zawierają czasem takie substancje, dlatego żywienie jest ważne na wszystkich etapach życia psa. Należy wiedzieć kiedy jest czas na zmianę karmy na dostosowaną do jego wieku.

Szczeniaki w wieku poniżej pierwszego roku życia oraz suki w ciąży i karmiące mają karmę drobną zawierającą składniki niezbędne do funkcjonowania mózgu.
Dorosłe psy od pierwszego roku życia do siedmiu lat potrzebują dużo energii i wigoru. Należy zatem dostarczać im karmę bogata w mikroelementy.
Karmy dla psów już starszych psów powyżej siedmiu lat zawierająca fitoskładniki.
Zaletą karmy jest jej wielkość, a w połączeniu z wodą tworzy treściwy posiłek dla dużych ras.
Dodatkowo pielęgnuje zęby i dziąsła chroniąc przed odkładaniem płytki nazębnej i kamienia nazębnego a jej działanie mechaniczne i ścierające płytkę nazębną redukuje kamień zmniejszając w ten sposób stan zapalny dziąseł.

Zaletą mokrej karmy jest jej mała kaloryczność.
Znakomicie sprawdza się u psów otyłych, które trzeba odchudzić.
Dodatkową zaletą karm mokrych jest zawartość stosunkowo dużej ilości wody co obniża ryzyko formowania się kamieni w pęcherzu moczowym.
Podawanie dwóch rodzajów pożywienia jest częste i niesie za sobą wiele plusów. Dzięki temu łączymy zalety jednej i drugiej karmy, dbając o zęby. Dodatkowo zapewniamy większą różnorodność smaków i kształtów. Należy jednak pamiętać, by w odpowiedni sposób dawkować.
Na rynku jest mnóstwo rodzajów karm dla psów, mokrych czy suchych. Wybór z pozoru jest prosty, jednak zanim wybierzemy odpowiednią, trzeba zastanowić się jakie wymagania ma czworonóg.

Rodzaj karmy, jej wielkość i składniki mają znaczący wpływ na rozwój psa. Dobrze dobrany pokarm wspomoże rozwój i zadba o dobrą kondycję psa, natomiast błędnie dobrana karma zniszczy zdrowie pupila.
Po doborze właściwej karmy, trzeba zwrócić uwagę na jej sposób przechowywania i firmę.
Lepiej jest kupić małą ilość karmy od sprawdzonego producenta niż dziesięciokilogramowy worek.
Ponadto dobrze czytać skład, podobny produkt nie oznacza takiej samej zawartości.
Unikajmy skomplikowanej receptury. Wybierajmy tylko naturalne składniki.
Układ pokarmowy psa to nie śmietnik, nie zniesie dużej ilości substancji chemicznych i zacznie chorować.
Stosowana dieta dla psiaka ma ogromny wpływ na jego zdrowie a nawet na zachowanie.

 

Author: siberian-husky.com.pl