Choroby wątroby występują u psów nierzadko. Mogą przytrafić się zarówno w przypadku młodych jak i starych psów. Organ ten pełni bardzo ważne funkcje dla prawidłowego funkcjonowania organizmu zwierzęcia. Ma znaczenie dla trawienia, wchłaniania składników pożywienia, oczyszczanie organizmu czy krążenia krwi oraz gospodarki hormonalnej.
Przyczyny chorób wątroby
Najczęściej do chorób wątroby dochodzi z powodu bakterii, wirusów oraz pasożytów. Również przyjmowanie leków może przyczyniać się do nieprawidłowego funkcjonowania tego ważnego narządu. Wątroba ma imponujące zdolności do regeneracji, dlatego bardzo ważna jest szybka reakcja, diagnoza oraz podjęcie odpowiedniego leczenia. Jakie objawy chorej wątroby u psa można zauważyć? W kolejnych akapitach znajdziesz więcej informacji na ten temat.
Objawy chorej wątroby psa – na to zwróć uwagę
Objawy chorej wątroby nie są trudne do zauważenia. Pojawiają się wymioty, biegunka, utrata apetytu oraz energii. Zmienia się zachowanie psa, zwierzę staje się apatyczne. Chora wątroba może również objawiać się zmieniony kolorem dziąseł oraz ich krwawieniem. Psy, których wątroba nie funkcjonuje w sposób prawidłowy, często borykają się także z utratą formy. Zwierze może być niezdarne.
Choroby wątroby
Do najczęściej występujących chorób wątroby u psów, można zaliczyć:
- Choroba Rubartha – jest to nieuleczalna choroba wirusowa, najczęściej przytrafia się młodym psom. Leczenie polega głównie na łagodzeniu nieprzyjemnych objawów, a także podawaniu antybiotyków, których zadaniem jest ochrona przed infekcjami bakteryjnymi. Warto zaszczepić zwierzę, aby nie ryzykować jego życiem.
- Ostre zapalenie wątroby – objawy tej choroby pojawiają się nagle, są to wymioty oraz podwyższona temperatura. W przypadku zauważenia takich objawów, należy jak najszybciej udać się do weterynarza.
- Marskość wątroby – najczęściej dochodzi do niej w przypadku zatrucia, długotrwałego zażywania leków.
Zakończenie
Choroby wątroby często dopadają psy w różnym wieku. Objawy łatwo zauważyć, najczęściej są to wymioty oraz biegunka, a także apatia i podobne zmiany w zachowaniu zwierzaka. W przypadku zauważenia niepokojących objawów, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza weterynarii. Warto również dbać o regularność szczepień i nie poprzestawać jedynie na tych obowiązkowych. Szczepienia są bardzo ważne, mogą uratować zwierzaka i oszczędzić mu zbędnego cierpienia z powodu niektórych chorób.
Najnowsze komentarze