Podróż z czworonogiem wymaga od właściciela odpowiedniej troski o jego bezpieczeństwo. Chcąc sprawić, że jazda samochodem nie będzie ryzykowna dla naszego podopiecznego, warto pamiętać o kilku aspektach. Na co zwrócić szczególną uwagę?
Pies w roli pasażera
Zanim wyruszymy w trasę z psem w roli pasażera, zadbajmy o odpowiednie przygotowanie. Jeśli posiadamy auto wyposażone w dodatkową przestrzeń bagażnika, która oddzielona została specjalną kratą – to tam możemy ulokować zwierzę na czas podróży. Samochody typu kombi z powodzeniem mogą sprawdzić się w tej roli, szczególnie, jeśli posiadamy psa dużej rasy. Przewożone w ten sposób zwierzę zyska więcej miejsca niż w przypadku, gdy zdecydujemy się na czas podróży zamknąć je np. w przenośnym transporterze.
Co jednak w przypadku, gdy samochody z odpowiednio dużym bagażnikiem to rozwiązanie poza naszymi możliwościami? Wówczas pozostaje nam przewóz psa na miejscu pasażera. W tej roli najlepiej sprawdzi się tylne siedzenie – jeśli chcemy ochronić tapicerkę przed sierścią lub zadrapaniami, rozłóżmy na niej wcześniej matę ochronną. Zwierzę możemy przypiąć specjalnymi szelkami, które zakupimy w sklepie zoologicznym. Przy okazji zakupów warto zwrócić również uwagę na inne gadżety powstałe z myślą o podróży z psem. Doświadczony personel z pewnością udzieli nam stosownych rad.
Długie i krótkie trasy
Wybierając się w podróż ze zwierzakiem, pamiętajmy także o regularnych postojach, podczas których pies będzie mógł rozprostować łapy i załatwić potrzeby fizjologiczne. Ma to znaczenie szczególnie podczas dłuższych tras. Kolejnym wyzwaniem, jakie stawia przed nami przewóz psa, jest zadbanie o odpowiednie warunki panujące wewnątrz auta. W upalne dni samochody bardzo szybko nagrzewają się, zmieniając swoje wnętrza w mobilne sauny – jeśli chcemy więc uniknąć przegrzania psa, zatroszczmy się o zachowanie prawidłowej temperatury w samochodzie oraz dopływ świeżego powietrza. Nie zapominajmy także o regularnym nawodnieniu – zapas wody i miska, z której zwierzę będzie mogło się napić to niezbędne wyposażenie wspólnych tras.
Choroba lokomocyjna i stres
Nie każdy właściciel psa zdaje sobie sprawę z tego, że jego pupil także może zmagać się z chorobą lokomocyjną. Niedogodności, jakie niesie ze sobą przewóz psa i dyskomfort związany z podróżą, jaki może odczuwać zwierzę, da się jednak załagodzić. Planując wspólną trasę, zapytajmy w sklepie zoologicznym o odpowiednie preparaty dla psów, które cierpią na chorobę lokomocyjną. Innym problemem, jaki może okazać się przeszkodą podczas podróży jest stres. Warto więc do podróżnej wyprawki dołączyć ulubiona zabawkę lub psi kocyk, dzięki któremu zwierzę poczuje się nieco bezpieczniej. Przewóz psa, który reaguje lękiem na jazdę w aucie również można starać się pokonać – doraźnie, za pomocą preparatów uspokajających o łagodnym działaniu, których stosowanie może zalecić weterynarz lub podczas treningu, w czasie którego behawiorysta pomoże nam stopniowo oswoić psie lęki.
Najnowsze komentarze