Nawet najlepsza troska o pupila czasem okazuje się niewystarczająca i psiak może złapać jakąś chorobę. Świerzb, który występuje u psa to jedna z tych chorób, które zdarzają się często, a przy tym są dosyć uporczywe. Świerzb u psa wywołują roztocza. To jednostka chorobowa, która dotyczy skóry. Uporczywy świąd powodujący nieustanne drapanie się zwierzaka to nie jedyna konsekwencja tej choroby. Warto ją zacząć leczyć jak najszybciej, w przeciwnym razie może przynieść negatywne skutki.
Jak objawia się świerzb?
Czujne oko troskliwego właściciela będzie w stanie szybko wyłapać każdą anomalię, występującą w zachowaniu zwierzęcia. Jeżeli u Twojego psa pojawi się świerzb, to objawy tej choroby będą charakterystyczne. Twój zwierzak wciąż się drapie? Warto jak najszybciej rozpocząć diagnostykę. W przypadku szybkiej diagnozy, każdą chorobę w tym także świerzb występujący u psa leczy się znacznie łatwiej, niż gdy proces diagnostyczny zajmuje zbyt dużo czasu. Wśród głównych objawów świerzbu u psa wyróżnić można na przykład uporczywy świąd skóry, stan zapalny skóry objawiający się widocznym zaczerwienieniem, brak łaknienie (pies, który do tej pory był łakomczuchem i nie tylko ze smakiem pałaszował całą swoją miskę, lecz także próbował wyżebrać jedzenie od człowieka, nagle przestaje jeść), oraz charakterystyczne łuski na skórze.
Co zrobić, gdy podejrzewasz świerzb u swojego psa?
W zasadzie, jedyne co możesz zrobić, to jak najszybciej udać się do weterynarza. Im szybciej zostanie postawiona diagnoza, tym szybciej uda się opanować chorobę. Lekarz po dokładnym zbadaniu Twojego pupila zaproponuje odpowiednie leczenie. Będzie ono obejmowało przede wszystkim kąpiele w specjalnych preparatach. Nie obejdzie się również bez lekarstw czy maści stosowanych miejscowo, tam, gdzie pies najczęściej się drapie. Szybko wdrożone leczenie pozwoli uporać się ze świerzbem u psa. Pamiętaj o tym, aby na czas leczenia psa odizolować go od innych zwierząt – w przeciwnym razie one też mogą się zarazić!
Najnowsze komentarze