Każdy, kto posiada suczkę, wie, czym jest cieczka. Wtedy wszyscy domownicy muszą się zmierzyć z tym problemem. Psina jest bardzo pobudzona i rozdrażniona. Potrzebuje wówczas zainteresowania i opieki, by poczuć spokój i ukojenie.
Zwierzęta – ruja u psa
Cieczka ma też i inne określenia: ruja, gonienie lub grzanie. Pojawia się zazwyczaj dwa razy w ciągu roku. Z zastrzeżeniem, iż okresowość cyklu rozrodczego samicy psa uzależniony jest od autonomicznych cech danej suki. Symptomem, który potwierdza pojawienie się cieczki, jest krwawienie z dróg rodnych. We właściwym stadium rui suka staje się płodna i wyraża ochotę do kopulacji. Wówczas wydziela feromony płciowe, które zwabiają samców. To ile trwa cieczka u psa, zależny jest od wieku, wielkości, czy stanu zdrowia suki. Najczęściej gonienie trwa około 21 dni.
Fazy
Cieczka u psa jest elementem naturalnej sekwencji rozrodczej. Dzieli się na cztery stadia, regulowane przez intensywność hormonów płciowych.
Pierwsza
Faza pierwsza, wstępna, to proestrus, czyli okres przedrujowy, trwający około 7 dni. Ten stan charakteryzuje się zmianami zachodzącymi w samej suce: gubi więcej sierści, srom jest stwardniały, obrzęknięty i przekrwiony, a z pochwy wydzielają się pojedyncze krople krwi. Ponadto jest mniej posłuszna, wyje, jest skłonna do ucieczki, ma mniejszy apetyt, zaś rośnie pragnienie i często oddaje mocz. Rozsiewając ślad zapachowy suka nęci samce, jednak nie pozwala się pokryć i jest bardzo agresywna.
Druga
Estrus, to faza najważniejsza, czyli okres rui właściwej. Trwa zazwyczaj około 9 dni. Wówczas następuje owulacja. Suka akceptuje zaloty samca i jest gotowa do zapłodnienia. Jeśli w tym okresie dojdzie do pokrycia, jest duże prawdopodobieństwo inseminacji.
Trzecia
To diestrus, czyli okres porujowy. Faza ta trwa około 5 dni. W tym czasie organizm wytwarza m.in. progesteron i hormony, które mają za zadanie podtrzymać ciążę. Po tym okresie suka zaczyna zachować się normalnie i wraca do stanu sprzed rui.
Czwarta
Okres bezrujowy, czyli anestrus. To czas pomiędzy następnymi rujami. Wtedy następuje regeneracja organizmu suki, by była zdolna do rozrodu i w pełni sprawna, przed kolejną cieczką. Suka w tym okresie nie wykazuje chęci do kopulowania.
Najnowsze komentarze