Przyjęcie psa do domu to bardzo odpowiedzialna decyzja, wymagająca dłuższego zastanowienia i mądrej refleksji. To również rewolucja w życiu wszystkich domowników: pies w domu wymaga bowiem opieki, zabawy, częstych spacerów, wyjazdów do weterynarza i wielu innych rzeczy. Swojego czworonożnego pupila trzeba również umiejętnie wychować i wyedukować, żeby nie sprawiał nam przykrych problemów. Codzienna zabawa i regularne spacery z psem pogłębiają naszą więź ze zwierzęciem.
Jednym z najpowszechniejszych problemów, z jakimi spotykają się właściciele psich przyjaciół jest gryzienie: przede wszystkim rzeczy, mebli ale często też ludzi lub innych zwierząt. Jak oduczyć psa tego nawyku?
Gryzienie u małych psów
Gryzienie najczęściej objawia się u małych psów, szczególnie szczeniąt (5-6 miesiąc życia) ponieważ wówczas wymieniają zęby z mlecznych na stałe. Szczeniaki gryzą, ponieważ w ten sposób poznają otaczający ich świat.
Można je jednak oduczyć obgryzania, musimy na to poświęcić jedynie odrobinę cierpliwości.
Trzeba też pamiętać o bezpieczeństwie psiaka – z otoczenia powinniśmy zatem usunąć drobne przedmioty, twarde i szklane, których gryzienie mogłoby psa skaleczyć, zranić lub spowodować zadławienie. Ważne jest także zapewnienie psu bezpiecznych i przeznaczonych dla niego zabawek i gryzaków.
Gryzienie pod nieobecność opiekuna
Gdy musimy wyjść z domu, warto wcześniej zadbać o to, żeby nasz przyjaciel był wybawiony i zmęczony. Przed wyjściem wybierzmy się ze zwierzęciem na długi spacer, połączony z intensywną zabawą. Dzięki temu po przyjściu do domu, pies szybciej zaśnie i nie będzie sprawiał kłopotów, gdy nas nie będzie.
Można również zamknąć psa w jednym pomieszczeniu, pamiętając o tym, żeby zapewnić mu tam wszystko, co niezbędne: w pokoju zostawiamy więc miskę z karmą, drugą miskę z wodą pitną, ulubione zabawki i gryzaki.
Dobrą metodą jest również stosowanie preparatów odstraszających: tego typu środki są w pełni bezpieczne dla ludzi i zwierząt, często także bezzapachowe. Można nimi spryskać meble, rzeczy lub powierzchnie, które pies najczęściej obgryza.
Gryzienie u dorosłych psów
U dorosłych psów gryzienie rzeczy może być oznaką poważniejszego problemu. Dlatego powinniśmy przede wszystkim zastanowić się nad możliwa przyczyną takiego zachowania. Chcąc ustalić, dlaczego tak się dzieje, musimy postarać się zrozumieć zwierzęcą psychikę.
Dorosłe psy zaczynają gryźć, jeśli czują się zagrożone. Mogą w ten sposób reagować nerwowo na zmiany zachodzące w ich dotychczasowym życiu i otoczeniu (przeprowadzka, pojawienie się nowego członka rodziny lub nowego zwierzęcia). Pies może gryźć z nerwów, ze złości lub ze strachu, np. przed utratą domu lub właściciela. Należy pamiętać o tym, żeby zawsze okazywać psu uwagę i zainteresowanie.
Pies może również gryźć z nudów, dlatego musimy zapewnić mu codzienną dawkę zabawy, ruchu na zewnątrz ale też w domu. Dobrym pomysłem może być nauka nowych komend oraz nagradzanie psa za poprawną reakcję na nie.
Gryzienie przez psa może być także objawem choroby, odczuwania przez zwierzę bólu i dyskomfortu. Pies gryzie meble ponieważ w ten sposób się uspokaja. Zawsze gdy zachowanie naszego przyjaciela nas niepokoi lub jest nietypowe, powinniśmy skontaktować się z lekarzem weterynarii, żeby wyjaśnić nasze obawy związane ze stanem zdrowia pupila.
Najnowsze komentarze